Koniec czekania! Od wyjazdowego meczu w Lublinie rozpoczniemy zmagania w sezonie 2022/2023 w Energa Basket Lidze. Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz zmierzy się z Polskim Cukrem Pszczółką Startem Lublin. Spotkanie obejrzycie na antenie Polsatu Sport Extra o 17:30.

Nasz ostatni mecz rozegraliśmy 13 kwietnia, co daje nam 163 dni (5 miesięcy i 10 dni) bez rozegranego meczu domowego. Podczas przygotowań do sezonu, rozegraliśmy 7 gier kontrolnych, z których wygraliśmy tylko jedno - na początku okresu przygotowawczego z Twardymi Piernikami Toruń. Po drodze zmierzyliśmy się również z Anwilem Włocławek, Basketball Loewen Brunszwik, Rastą Vechta, Legią Warszawa, Kingiem Szczecin oraz Asseco Arką Gdynia. Jak dużo materiału do analizy przyniosły nam te mecze? O tym możemy posłuchać w najnowszym raporcie treningowym od pierwszego trenera Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz - Marka Popiołka.

NOWY SEZON - NOWA ASTORIA

W porównaniu z sezonem 2021/2022, doszło do kompletnego remontu naszego składu. Żaden z zawodników nie został u nas na kolejny sezon, w roli pierwszego trenera zobaczymy Marka Popiołka, natomiast pozostała część sztabu trenerskiego pozostała bez zmian (asystentami nadal będą Marcin Woźniak oraz Grzegorz Skiba, fizjoterapeutą nadal jest Łukasz Kulikowiec, a trenerem przygotowania motorycznego Jakub Lorenc). Patrząc na mecze przedsezonowe, to Eddy Polanco będzie brał ciężar gry na siebie i zdobywanie punktów. Mike Smith będzie pierwszym rozgrywającym i przedłużeniem "ręki" trenera na boisku. Pod koszem zobaczymy Nicka Murzyńskiego, który ma Polskie korzenie, a na silnym skrzydle Bena Simonsa, która ma za sobą występy w najmocniejszych ligach europejskich. 

KLUCZOWY POJEDYNEK

Artur Gronek vs Marek Popiołek. Teraz w roli pierwszego szkoleniowca bydgoszczan zobaczymy Marka Popiołka, a naprzeciwko niego stanie Artur Gronek, który przez ostatnie trzy sezony był pierwszym trenerem bydgoskiej Astorii. Obydwaj trenerzy pracowali wspólnie w sezonie 2020/2021 w barwach Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz, który zakończyliśmy na 11 miejscu z dorobkiem 12 zwycięstw i 18 przegranych. Kto będzie górą w pojedynku ucznia z mistrzem? O tym przekonamy się już w piątek wieczorem. Transmisja naszego pierwszego spotkania sezonu 2022/2023 na antenie Polsatu Sport Extra.

PRZYGOTOWANIA STARTU LUBLIN

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin przygotowywał się do sezonu praktycznie bez pierwszego trenera. Przez obowiązki reprezentacyjne, zespół naszych najbliższych przeciwników do sezonu przygotowywał Sławomir Sikora i Jakub Lewandowski. Artur Gronek miał zaledwie trzy dni na przygotowanie swojego zespołu do spotkania z nami, a na domiar złego, w drużynie nadal nie zakontraktowano pierwszego rozgrywającego. W drużynie z Lublina, oprócz pierwsze trenera Artura Gronka zobaczymy również zawodników z naszego składu z sezonu 2021/2022. Do Polskiego Cukru Pszczółki Startu Lublin dołączyli przed tym sezonem Michał Krasuski (sezony 2019-2022 w Astorii) oraz Klavs Cavars (sezon 2021/2022). Ponadto w drużynie został Cleveland Melvin, Mateusz Dziemba, Bartłomiej Pelczar oraz Roman Szymański. Z nowych twarzy zobaczymy Kacpra Młynarskiego (który poprzedni sezon spędził w PGE Spójni Stargard), Estończyk Gregor Hermet oraz Sherron Dorsey-Walker, który przeniósł się do stolicy województwa Lubelskiego z Kinga Szczecin.