O gościach

 

Jak dotąd, Asseco Arka Gdynia z bilansem 5 zwycięstw i 3 porażek zajmuje 7. miejsce w tabeli Energa Basket Ligi. Podczas meczu z Unicaja Malaga, w rozgrywkach Euro Cup, z rotacji trenera Frasunkiewicza wypadł Phil Greene IV, który nabawił się kontuzji kolana. Jak poinformował wtedy gdyński klub - przerwa zawodnika miała potrwać 6 tygodni i w jego miejsce ściągnięto znanego w Polsce Armaniego Moore'a, który w sezonie 2016/2017 był w składzie Stelmetu Enea BC Zielona Góra (ówczesnym trenerem zespołu był Artur Gronek, z którym zdobył Mistrzostwo Polski). Do gdyńskiej drużyny pod kosz wrócił Adam Hrycaniuk, który ostatnie 6 sezonów spędził w Stelmecie Enea BC Zielona Góra. Oprócz powracającego do Gdyni centra, pod koszem zespołu Przemysława Frasunkiewicz jest straszący rzutem za 3 Dariusz Wyka i atletyczny Devonte Upson. O sile ofensywnej zespołu decyduje Josh Bostic, gdzie pod nieobecność Phila Greene'a IV musi brać odpowiedzialność za rozgrywanie akcji swojego zespołu i odciążanie w tym aspekcie Krzysztofa Szubargi. 

Utrzymać dobrą passę

 

Można powiedzieć, że początkowo nikt nie przypuszczał, że drużyna Artura Gronka zwycięży z faworytem ostatniego spotkania - Kingiem Szczecin. To spotkanie pokazało to, o czym mówił na jednej z konferencji pomeczowych trener MKS Dąbrowa Górnicza Michał Dukowicz "Astoria jest groźna dla każdego przeciwnika w tej lidze". Właśnie meczem z Kingiem Szczecin pokazaliśmy naszą wolę walki i determinację która pozwalała nam nawiązać walkę z niewątpliwie lepszymi zespołami w tej lidze. O zwycięstwie tamtego dnia zadecydowała dobra forma strzelecka AJ Waltona (24 punkty, 3/5 za 3, 10/19 z gry, 5 zbiórek, 3 asysty, 22 eval) i wygrana trzecia kwarta 35:22. Pomimo pogoni, King Szczecin nie potrafił przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Liczymy na zwycięstwo z Asseco Arką Gdynia na własnym parkiecie!

Ciekawostki

 

Rozgrywający drużyny gości - Krzysztof Szubarga, grał już przeciwko naszemu zespołowi. Rozegrał przeciwko nam 5 spotkań (lata 2004 i 2005) w których notował średnio 17 punktów, 2,2 zbiórki i 4,2 asysty rzucając ze skutecznością 66% z gry. 

Nasz trener - Artur Gronek w spotkaniach z Asseco Arką ma bilans 3-2. (Trzy zwycięstwa odniesione w barwach Stelmetu Enea BC Zielona Góra oraz dwie przegrane w zeszłym sezonie z drużyną Polpharmy Starogard Gdański).

Asseco Arka Gdynia jest ostatnią drużyną w Energa Basket Lidze pod względem wykonanych rzutów wolnych. Średnio ich zawodnicy stają na lini niemal 17 razy w meczu, natomiast my zajmujemy drugie miejsce z wynikiem średnio 26 prób.

Kluczowy pojedynek

 

Kris Clyburn ? Josh Bostic. Najważniejsze dla nas, to powstrzymanie pierwszego punktującego zespołu gości. Josh Bostic jest niekwestionowanym liderem Asseco Arki Gdynia i jest to jego drugi sezon występów dla gdyńskiego zespołu. Statystycznie, rozgrywa jeszcze lepszy sezon niż poprzednio. To akurat zadaniem Mateusza Zębskiego będzie zatrzmanie lidera gości, który notuje w tym sezonie średnio (19,4 punktu, 48% za 3, 4,5 zbiórki i 2,9 asysty) spędzając na parkiecie 27 minut na mecz. Naszą odpowiedzią na Josha Bostica jest 23-letni Kris Clyburn, który w pierwszym meczu sezonu przeciwko zespołowi BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski zanotował ledwie 6 punktów w 13 minut spędzonych na parkiecie. Z meczu na mecz, jego forma strzelecka pokazywała, że sztab trenerski z zarządem podjęli dobrą decyzję o podpisaniu z nim umowy na sezon 2019/2020. W kolejnych spotkaniach Kris spędzał coraz więcej czasu na parkiecie co owocowało zdobywaniem coraz większej liczby punktów. Po pierwszym meczu sezonu, zdobywał kolejno - 12, 26, 16, 26, 16, 14, 20 i 21 punktów (średnio 16,4 na mecz).

 

Nasz rywal:

Asseco Arka Gdynia

Miejsce w tabeli: 7. (bilans 5-3, dom 2-2, wyjazd 3-1).

Enea
Astoria
Bydgoszcz
vs. Asseco
Arka
Gdynia
87,9 pkt punkty
(średnio)
79,5 pkt
46,6 % % za 2 52,5 %
41,2 %  % za 3 39,1 % 
68,3 %  % za 1 77,4 % 
44,9 %  % z gry 45,8 % 
38,13 zb  Zbiórki 37,25 zb 
18,1 as  Asysty 20,4 as

 

Spotkanie odbędzie się 23.11.2019 o godznie 17:30 w hali "Arena" przy ulicy Toruńskiej 59. Transmisja telewizyjna za pośrednictwem kanału Polsat Sport. 

Sponsorem meczu jest firma Drozapol-Profil S.A.